top of page
  • Zdjęcie autoraWindTAK Sp. z o.o.

Konferencja Smart Blue Regions w Berlinie

Morza i oceany są siłą napędową europejskiej gospodarki. Mają one ogromny potencjał w zakresie innowacji i rozwoju. Blue Growth (niebieski rozwój) oznacza innowacyjne sposoby rozwijania szeregu (często współzależnych) produktów i usług oparty o gospodarkę związaną z obszarami morskimi. Dobrym przykładem jest rozwój morskich farm wiatrowych, który ma szansę stać się w Polsce kołem zamachowym naszej gospodarki. Jednak podejście sektorowe często nie uwzględnia pełnego potencjału morskiej działalności gospodarczej. Dlatego UE opracowała strategię niebieskiego rozwoju, aby wesprzeć zintegrowane i zrównoważone inwestycje we wszystkich sektorach związanych z obszarem basenu Morza Bałtyckiego. Wyniki tych opracowań pokazano na konferencji Smart Blue Regions w Berlinie.

WINDTAK był obecny na konferencji poświęconej rozwojowi regionalnemu obszarów związanych z basenem Morza Bałtyckiego. Do tych obszarów należy: rozwój turystyki, hodowli morskiej alg i małż, biotechnologii, transportu i komunikacji morskiej, likwidacja zanieczyszczeń, ale także wspomniana morska energetyka wiatrowa.


Dla nas najważniejszym obszarem omawianym na konferencji są działania związane z energetyką morską, budowaniem turbin wiatrowych, ale także impulsem do rozwoju regionów północnej Polski (infrastruktura, nauka i otoczenie biznesu).


W przyszłości może się okazać, że coraz większa część gospodarki naszego kraju oparta będzie o akwen Morza Bałtyckiego. To szczególnie realny scenariusz gdy mowa o ociepleniu klimatu, rosnących kosztach energii z eksploatacji paliw kopalnych i nadchodzącej konieczności przekwalifikowania wielu pracowników kopalń z powodu dekarbonizacji wielu gałęzi gospodarki. Sektor morskiej i lądowej energetyki wiatrowej, przy odpowiednio rozbudowanej infrastrukturze, mógłby stać się kołem ratunkowym rozwiązującym wszystkie ww. problemy. WindTAK ma swój pomysł na rozwój polskiej myśli inżynierskiej związanej z budową innowacyjnych wielowirnikowych morskich turbin wiatrowych. To właśnie w Berlinie omawialiśmy realność tego rozwiązania.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page