top of page
  • Zdjęcie autoraWindTAK Sp. z o.o.

Konferencja małej i średniej energetyki wiatrowej w Danii

Od 10 do 12 kwietnia 2019 roku, WINDTAK brał udział w warsztatach na

w Danii w instytucji Nordisk Folkecenter.


Galeria zdjęć:


Cała konferencja przebiegała w niezwykłym miejscu. To właśnie tu, w latach po kryzysie naftowym roku 1974, grupa mieszkańców i obywateli postanowiła przeciwdziałać skutkom rosnących cen energii elektrycznej. Zbudowano pierwszą duńską turbinę wiatrową o mocy 1 MW. Tak zaczął się duński pochód w kierunku rozwoju energetyki wiatrowej. W zasadzie resztę historii już znamy, bo napisał ją w przeważającej większości duński Vestas i DTU - Danish Technical University.

Nordisk Folkecenter zajmuje się szeroko rozumianą energetyką rozproszoną. Zbudowane na farmie instalacje: dom pasywny (dom z zerowym bilansem energetycznym), instalacje solarne, panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, instalacje wodorowe, produkcja biopaliw pozwalają odwiedzającym od podstaw poznać te technologie. Z badań prowadzonych w Folkecenter powstają raporty, które oceniają konkretną technologię w kontekście możliwości jej wykorzystania nie tylko w Danii. Agencje rządowe innych krajów również bardzo chętnie korzystają z opracowań instytutu. Więcej o tym niezwykłym miejscu możecie przeczytać na http://www.folkecenter.eu/, aktualne działania instytutu publikowane są także na https://www.facebook.com/nordiskfolkecenter/?tn-str=k*F


Sama konferencja dotyczyła roli małych i średnich turbin wiatrowych na rynku energetycznym.


Poruszano także temat systemu oznaczeń i certyfikacji turbin wiatrowych. Przykładem jest próba stworzenia katalogu producentów, podwykonawców i instytucji certyfikujących małe i średnie turbiny wiatrowe. Zunifikowanie i opisanie kroków, które nowe firmy chcące wejść na rynek ze swoim produktem powinny wykonać, żeby otrzymać w pełni przebadany i zatwierdzony produkt, znacznie ułatwiłoby dalszy rozwój tego sektora.


System certyfikacji dawałby pewność że kupowane turbiny wiatrowe są badane według jednakowych standardów i są porównywalne w kilku kategoriach: cena, moc jednostkowa, poziom hałasu, krzywa mocy czy efektywność energetyczna.

WINDTAK na konferencji przedstawiał własne pomysły na rozwiązanie ww. problemów branży małej i średniej energetyki wiatrowej. Maciej Karczewski zreferował słuchaczom problem z obecnym opisem energii turbulencji w normie IEC 61400-2: Małe turbiny wiatrowe, podając nowy sposób na wiarygodny opis wpływu turbulentnego wiatru na turbiny wiatrowe pracujące na obszarach zurbanizowanych. Piotr Domagalski z kolei omówił 6-letnie pomiary wiatru na norweskiej wyspie Froya. Z badań tych, we współpracy z IEA, zespół WindTAK opracował i wyjaśnił zjawiska pogodowe mogące negatywnie wpływać na eksploatacje turbin wiatrowych. W kuluarach właściciele spółki WindTAK rozmawiali o roli energetyki wiatrowej w Polsce, planowanych inwestycjach w morską i lądową energetykę wiatrową oraz o rynku mocy i systemie aukcyjnym w naszym kraju.


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page