De Carb 26 kwietnia 2019 r.
II Regionalne spotkanie w ramach Projektu DeCarb pt. „Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną w regionach UE opartych na gospodarce węglowej”, realizowanego w ramach Programu INTERREG EUROPA
Przedmiotem spotkania było zaprezentowanie i omówienie poszczególnych analiz rynkowych będących przedmiotem projektu oraz odniesienie się do wiedzy i doświadczenia interesariuszy z woj. łódzkiego. Inicjatywa DeCarb, w którą zaangażowany jest łódzki Urząd Marszałkowski pozwoli określić możliwą drogę wdrażającą gospodarkę niskoemisyjną w naszym województwie. W regionie łódzkim jest aż 518 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych. Energetyka wiatrowa to więc najpoważniejszy kandydat do realizacji celów projektu DeCarb. Nie mogło zabraknąć tam przedstawiciela WindTAK sp. z o.o.!
DeCarb rozpoczęła analiza na temat różnych aspektów dekarbonizacji w województwie łódzkim, takich jak np.:
programy wspierające politykę dekarbonizacji,
mix energetyczny, instrumenty ekonomiczne wpływające na popyt na węgiel i/lub OZE,
budowanie świadomości – publiczne kampanie informacyjne, możliwości zatrudnienia w zielonej gospodarce,
zagrożenie bezrobociem z powodu dekarbonizacji regionu,
subsydiowane staże,
procesy oddolne – konsultacje społeczne, partnerstwa publiczno-prywatne,
carbon leakage.
WindTAK znalazł się w gronie łódzkich przedsiębiorców, uczelni, włodarzy miejskich i samorządowców z województwa oraz administracji publicznej i państwowej. Województwo łódzkie jest jednym z 9 regionów w Europie pracującym w ramach tego programu DeCarb. Oprócz naszego regionu w inicjatywę włączone są obszary na terenie Danii, Niemiec, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Grecji i Hiszpanii. Punktem wspólnych regionów jest gospodarka oparta o wydobycie paliw kopalnych i związane z tym nieuchronne zmiany jakie niesie ze sobą przejście na niskoemisyjne źródła energii.
W tym gremium WindTAK pełni rolę doradczą zwracając uwagę włodarzy na bogate zaplecze OZE w naszym województwie, w tym parki wiatrowe w Kleszczowie, wokół Kutna, Szadku i w innych częściach województwa. Podpowiadamy też decydentom co warto uwzględnić w regionalnym planie RPO Łódzkie jak chodzi o energetykę wiatrową.
Commentaires